Blog

Poniżej prezentujemy najczęściej wykonywane zabiegi z podziałem na twarz, piersi i ciało. Nie są to oczywiście jedyne możliwe do wykonania interwencje.

CIAŁO:

 • - liposukcja
 • - odsysanie tłuszczu
 • - modelowanie sylwetki
 • - przeszczep tłuszczu

TWARZ:

 • - redukcja zmarszczek
 • - botoks
 • - lifting twarzy
 • - korekcja odstających uszu
 • - korekcja nosa
 • - przeszczep włosów

PIERSI:

 • - ujędrnienie biustu
 • - wszczepieni implantów
 • - powiększenie piersi
 • - zmniejszenie piersi

Wymienione powyżej zabiegi to skuteczne metody radzenia sobie z mankamentami urody. Należy jednak pamiętać, że o kwalifikacji do poszczególnych zabiegów decyduje lekarz.

Każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań a każdy pacjent poddający się interwencji chirurga musi mieć świadomość ryzyka.

Polecane zabiegi chirurgii estetycznej

W dzisiejszych czasach, coraz częściej możemy usłyszeć samo pojęcie komórki macierzyste. Od wielu lat prowadzone są badania nad skutecznością i wpływem komórek macierzystych na nasz organizm i poszczególne schorzenia czy choroby. Komórki macierzyste mają ogromny wpływ na organizm, a zwłaszcza na te części, które są chore. Leczenie komórkami macierzystymi, to coraz częściej wykorzystywana metoda leczenia w dzisiejszych czasach. Skuteczność działania tej metody umożliwia leczenie najbardziej niebezpiecznych i śmiertelnych chorób. Poza tym, wciąż trwają coraz to nowsze badania nad komórkami macierzystymi. Wiele osób może liczyć na drugą szansę dzięki dawcom.

Leczenie za pomocą komórek macierzystych pomoże nam zwalczyć poważne choroby. Zalicza się do nich choroby nowotworowe, metaboliczne oraz te, które dotyczą układu krwiotwórczego. Jednak istnieje ponad 80 poważnych chorób, które można wyleczyć w ten sposób. Są to przewlekłe i ostre białaczki, zespoły rozrostowe układu chłonnego, choroby fagocytów i histiocytów, wrodzone zaburzenia układu odpornościowego, nowotwory złośliwe narządów litych i wiele innych. Obecnie, coraz częściej komórki macierzyste stosuje się do leczenia chorób neurologicznych. Są to np. autyzm oraz dziecięce porażenie mózgu. Jednak do leczenia takich chorób wymagana jest krew własna, najlepiej pobrana przy porodzie.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste są niedojrzałymi i pierwotnymi komórkami naszego organizmu. Często nazywa się je niewyspecjalizowanymi. Komórki te posiadają zdolność odnowy – stanowią one pierwszy etap tworzenia się całego organizmu człowieka. Dziś, komórki macierzyste pozyskiwane są z krwi, krwi obwodowej i szpiku kostnego. Komórki macierzyste, które są pobierane z krwi pępowinowej, są wykorzystywane coraz częściej w leczeniu powyższych i innych chorób.
Istnieją dwa rodzaje przeszczepiania komórek macierzystych:

 • Autologiczne

Rodzaj przeszczepiania komórek w dużym stopniu zależy od typu choroby oraz od czynników ryzyka. Warto jednak zaznaczyć, że znaczna większość – bo aż 60% komórek – jest pobieranych metodą autologiczną.
Przeszczepy autologiczne odbywają się w następujący sposób – od osoby leczonej pobiera się komórki, a następnie wszczepia się je w określone , chore miejsce. Metoda ta jest najczęściej stosowana u osób dorosłych, które ukończyły 20 rok życia.
Z kolei przeszczepy allogeniczne są pobierane od innej osoby niż chory. Osoba chora może, lecz nie musi być spokrewniona z dawcą komórek.

leczenie komórkami macierzystymi

Skąd pobiera się komórki macierzyste?

Różne są miejsca, z których można pobierać komórki macierzyste. Najczęściej jednak, komórki pobiera się z krwi pępowinowej i ze szpiku. Poza tym, istnieje wiele różnić pomiędzy krwią pobieraną z pępowiny, a ze szpiku kostnego.

 • Krew pępowinowa – sposób pobierania krwi z tego miejsca jest bezpieczny, nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny. Czas trwania pobierania krwi, to zaledwie kilka minut. Jeśli chodzi o jakiekolwiek ryzyko związane z zakażeniem – w tym przypadku praktycznie nie występuje. Aby móc pobrać krew pępowinową, konieczna jest zgodność między biorcą i dawcą – dotyczy to 4 antygenów transplantacyjnych. Po pobraniu krwi od biorcy, jest ona dostępna od razu w banku krwi. Oprócz tego, wzrost komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest większy, niż ze szpiku kostnego. Odbudowa komórek po przeszczepie trwa około miesiąca.
 • Krew ze szpiku kostnego pobiera się poprzez nakłucie kości biodrowych. Cały zabieg odbywa się pod znieczuleniem, jednak trwa on dłużej. Pobieranie komórek macierzystych ze szpiku kostnego może zająć kilkadziesiąt minut. Ryzyko, jakie wiąże się z zakażeniem jest nieco większe. Dawca (zawsze osoba dorosła), może być bowiem nosicielem różnych wirusów, które nie powodują objawów. Jednak o obecności tych wirusów we krwi możemy dowiedzieć się dopiero po przeszczepie komórek drugiej osobie.

Przeszczep może się odbyć, gdy dawca i biorca mają zgodne 8 antygenów transplantacyjnych. Dawca musi zgłosić się do pobrania szpiku – osoba oddająca komórki macierzyste, musi być zupełnie zdrowa. Poza tym, wzrost komórek jest mniejszy niż w przypadku krwi pępowinowej. Odbudowa układu krwiotwórczego odbywa się w ciągu 2 tygodni.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Ortopedycznym we Wrocławiu mediaid.care.